Puszcza Notecka to ogromny zajmujący około 135 tys. ha (ok. 1350 km2) kompleks leśny rozpościera się na długości ponad 100 km przy średniej szerokości 20 km. Swego czasu, gdy na te ziemie przywędrował lodowiec, a że bardzo sobie upodobał harcerzy, przekształcił te tereny w to co lubimy najbardziej. I dlatego możemy dziś Cieszyć się wielką ilością pięknych i czystych jezior, górami (no może będąc precyzyjnym – wydmami), których wysokość względna wynosi średnio 20 m, a nierzadko 30 m, a nawet 40 m.
Ale nie tylko harcerze lubią bawić się i przebywać w tak urozmaiconym terenie, także przyroda upodobała sobie ten zakątek – stąd we wspaniałych lasach z różnorodną roślinnością mamy wielkie bogactwo wszelakiej zwierzyny. Gdy do tego dodamy jeszcze rzeki, wrzosowiska, bagna i jeszcze wiele innych prawie dziewiczych miejsc to już wiemy, że to właśnie TU!
Właśnie w tej puszczy dajemy Ci możliwość abyś rozbił swe namioty i zaznał tego wszystkiego, co my harcerze kochamy najbardziej.
Warunki na bazie:
Namioty 10-cio osobowe, namioty NS, łóżka (kanadyjki), materace, koce, półki
Wyposażenie sanitarne:
osiem umywalek z zimną lub ciepłą wodą, siedem kabin prysznicowych z ciepłą wodą, ubikacje w osobnym budynku podzielonym na części dla dziewcząt i chłopców (dodatkowo pomieszczenie magazynowe oraz ubikacje instruktorskie), w każdej z dwóch części 4 kabiny oraz umywalka, bieżąca woda, oświetlenie elektryczne.
Kuchnia
wyposażona w niezbędny sprzęt umożliwiający przygotowywanie posiłków, bieżąca woda, kuchenki gazowe (PB), lodówki, pomieszczenia magazynowe.
Atrakcje (na miejscu i w okolicy):
- Ogromny i urozmaicony teren wokół bazy stanowi największą jej atrakcję, nieważne w którym kierunku się udasz zawsze znajdziesz wymarzone miejsce na grę, zajęcia puszczańskie i edukację przyrodniczą
- Baza posiada wyznaczone, uzgodnione z administracją Lasów Państwowych stałe miejsce, w którym można rozpalić prawdziwe ognisko.
- Baza jest położona bezpośrednio nad brzegiem jeziora Kubek i posiada wyznaczone, oznakowane i przebadane przez Sanepid kąpielisko oraz boisko do siatkówki, boisko do piłki nożnej.
- Dostrzegalnia przeciwpożarowa – 2,5 km od bazy w Jeleńcu, dostępna dla zwiedzających, posiadająca taras widokowy wieża obserwacyjna. Rozpościera się z niej wspaniały widok na puszczę
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie – W OEP Chalin można brać udział w: wycieczkach przyrodniczych z przewodnikiem, w zajęciach kultywujące dawne zawody
- Sieraków – najbliższe miasto (6 km) Położone nad Wartą, pomiędzy dwoma jeziorami: Jaroszewskim i Lutomskim, liczyło ok. 6100 mieszkańców, posiada liczne zabytki, najstarsze w Polsce Stado ogierów, krytą pływalnię, kręgielnię.
Międzyrzecki Rejon Umocniony – system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944. W skład systemu wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. Odcinek centralny MRU jest obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków.
Kontakt:
phm. Mariusz Stołowski
tel. 696 045 285
e-mail: mariusz.stolowski@zhp.net.pl
Współrzędne
52° 41′ 51.22″ N, 16° 04′ 10.88″ E
52.69756, 16.06969
UTM 33U 572287 5839164